جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تفاوت کولرگازی و اسپیلیت چیست

تفاوت اسپیلیت و کولر گازی

بلاگ, کولر گازی

مصرف کننده های زیادی هنوز نمی دانند که تفاوت اسپیلیت و کولر گازی چیست؟ در زمان تهیه و خرید یک وسیله خنک کننده هوا برای هر مکانی باید به خوبی با کاربرد این وسایل آشنا بود. برای این که مصرف کننده ها از سردرگمی نجات پیدا کنند نیاز است که درباره هر دو وسیله اطلاعات بیشتری به دست آورند. در یک توضیح کلی می توان به این نکته مهم اشاره کرد که هر دو این دستگاه ها یکسان هستند. در واقع، کولر گازی را می توان معنای فارسی کلمه انگلیسی اسپیلیت هم دانست.

هر دو آنها از سیستمی مشابه برای خنک کردن محیط استفاده می کنند. کولرهای آبی چون با آب کار می کردند به این نام مشهور شدند. کولرهای گازی هم به دلیل این که برای کار از گاز فشرده استفاده می کنند، به این نام شهرت یافته اند. در ادامه توضیحات بیشتری درباره تفاوت اسپیلیت و کولر گازی آورده شده است.

نحوه کار کولر گازی یا اسپیلیت

کولر گازی را می توان دستگاهی به شمار آورد که برای معتدل کردن دمای محیط از آن استفاده می شود. هر مدل از کولرهای گازی مراحل نصب خود را دارند. به علت ترموستاتی که در این کولرها به کار رفته است، جریان سرد کردن محیط به شکل خودکار و بر روی درجه ای که تنظیم شده است صورت می گیرد. وقتی دمای محیط به اندازه دلخواه رسید، فعالیت کولر گازی یا همان اسپیلیت متوقف می شود. برخی کولرها دارای دو قسمت هستند. بخش پنل داخلی که در محیط درونی نصب می شود و بخش پنل خارجی که در بیرون محیط باید کار گذاشته شود. برخی از آنها هم به صورت یکپارچه هستند و تنها از یک بخش تشکیل شده اند.

تفاوت کارکرد

تعدادی صفحه در داخل پنل وجود دارد که به آن فین می گویند. مایع بسیار سردی که به آن مبرد می گویند از داخل این صفحات به حرکت در می آید. هوا به وسیله اوپراتور به درون کشیده می شود و در اطراف فین ها به چرخش در می آید و گرمایش را از دست می دهد. کولر گازی برای خنک کردن محیط گاز را به مایع تبدیل می کند. مایع بعد از خنک شدن دوباره با کمی افزایش دما به گاز بدل می شود. گاز تبدیل شده به یونیت خارجی ارسال می شود و بعد از گذر از کمپرسور پرفشار می شود و دوباره با گذر از کندانسور دچار افت دما می شود.

در این مرحله گاز دوباره به مایع بدل می شود. مرحله بعد گذر مایع از لوله موئین و کاهش فشار و گرفتن سرمای شدید است. در آخر هم با جریان یافتن برای خنک کردن محیط به طرف اوپراتور می رود. تا وقتی که به صورت دستی یا به وسیله ترموستات خنک کردن دچار توقف نشود، کولر به کارش ادامه می دهد.  

محصولات پیشنهادی

کولر گازی 24هزار ال جی مدل S4UW24K23AE

کولر گازی ۱۲۰۰۰ گری

کولر گازی 18هزار گری مدل S4 MATIC

کولر گازی ۱۲۰۰۰ گری

کولر گازی 12هزار گری مدل S4 MATIC

کاربرد کولر گازی یا اسپیلیت

دمای کولرگازی و اسپیلیت با تنظیمات قابل کنترل است. آنها وظیفه تهویه مطبوع محیط را نیز بر عهده دارند. ضمن این که این کولرها رطوبت محیط را نیز مدیریت می کنند. ضد عفونی کردن محیط از باکتری ها و قارچ ها نیز از دیگر کارکردهای کولرهای گازی است. مسئله مهمی که درباره این کولرها باید رعایت شود نصب آنها است. به دلیل حساسیتی که وجود دارد این کار باید با دقت زیادی صورت گیرد. حتی تعمیر کولرهای گازی را نیز نباید به هر کسی واگذار کرد. 

وقتی هوای گرم در محیط به وسیله فن های پر قدرت وارد کولر گازی می شود، در قسمت کمپرسور از دمای هوای کاسته می شود. در نهایت هوای سرد به وسیله کانال به محیط هدایت می شود.تا زمانی که محیط به دمای مطلوب نرسد این کار ادامه می یابد. هوا با این دستگاه در اعتدال نگه داشته می شود و دمای محیط نه گرم و نه سرد می شود. 

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی

حال در پاسخ این پرسش که تفاوت اسپیلیت و کولر گازی چیست می توان به این نکته اشاره کرد که تفاوت چندانی با هم دارند و اجزای تشکیل دهنده هر دو یکی است. هر مدل و برندی از کولرهای گازی یا اسپیلیت دارای اجزای تشکیل دهنده فن، کویل، کمپرسور برای خنک کردن، شیر انبساط و واحد کنترل هستند. هر شرکتی با توجه به استراتژی که برای ساخت دارد دست به طراحی این کولرها می زند. کولرهای گازی به شکل داکت اسپیلیت، پرتال، پنجره ای، ایستاده، سقفی و زمینی در بازار موجودند. هر مصرف کننده ای با توجه به محیط و نیاز خود می تواند دست به انتخاب بزند.

مزایای استفاده از اسپیلیت یا کولر گازی

کولرهای گازی در مقایسه با کولرهای آبی و دیگر تهویه کننده های هوای محیط دارای مزایای زیادی هستند. از مزایای استفاده از کولرهای گازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با اسپیلیت یا کولر گازی سرما یا گرمای محیط به صورت یکنواخت است.
  • محیط ضد عفونی و عاری از باکتری می شود.
  • گاهی ممکن است لازم باشد بین قسمت داخلی و خارجی لوله کشی شود که وجود لوله آلودگی محیط را کمتر می کند.
  • این کولرها فضای کمی را در محیط اشغال می کنند.

در اندازه های مختلفی مناسب با هر محیطی در دسترس هستند

معایب استفاده از اسپیلیت یا کولر گازی

به طور حتم در کنار مزایایی که کولرهای گازی یا اسپیلیت ها دارند، معایبی را نیز برای مصرف کننده به همراه دارند که از مزایای آن کمتر است. این معایب عبارت اند از:

  • مصرف برق کولرهای گازی بالا است. البته مدل های اینورتر مصرف برق بسیار کمتری دارند.
  • رطوبت کولرگازی در طولانی مدت منجربه سرما خوردگی می شود.
  • برخی از دستگاه ها سر و صدایی تولید می کنند که گاهی برای مصرف کننده ها آزار دهنده است.
  • قیمت کولرهای گازی گران است.
دفتر مرکزی:08734245235
تلفن پشتیبانی: 09181762709
هفت روز هفته پاسخگوی شما هستیم.

دسته بندی براساس کالا

دسته بندی براساس برند

تلویزیون ال جی

برای خرید بهترین سری های تلویزیون ال جی در اندازه های مختلف کلیک کنید.