جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دلیل صدای یخچال چیست؟

دلیل صدای یخچال چیست؟

بلاگ, یخچال
دلیل صدای یخچال چیست؟ یخچال از جمله وسایلی در خانه است که مدام باید به برق باشد و کار کند. یخچال ها مدام در حال کار کردن هستند و ممکن است در حین کار از خود صداهایی هم تولید کنند. صدای یخچال ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی حتی این امکان وجود دارد که تحمل صداها برای اهالی خانه سخت شود.صدای یخچال ممکن است از خرابی آن باشد. در هر صورت، نیاز است که یک فرد متخصص آن را ببیند و عیب یابی کند تا تشخیص دهد که منبع و منشأ صداها از کجا هستند و چطور می تواند آنها را رفع کند.

صداهای غیر عادی بخش های مختلف یخچال

تمام صدا های یخچال نشان از خرابی آن نیست. خیلی از این صدا ها عادی هستند و ممکن است از موتور آن باشد. اگر از این وسیله صدای نابهنجاری به گوش برسد و کم کم به یک صدای غیر طبیعی و آزاردهنده تبدیل شود باید مورد بررسی قرار گیرد. از صداهای غیر عادی یخچال می توان به موارد زیر اشاره کرد:
یخچال باید در یک سطح صاف قرار بگیرد. اگر یخچال تراز نباشد موجب ایجاد صدا می شود. تراز نبودن ممکن است در نحوه عملکرد کمپرسور که مایع مبرد را در درون لوله ها به جریان می اندازد اثرگذار باشد و ایجاد سر و صدای اضافی کند.
خرابی فن یخچال نیز موجب ایجاد صدا می شود. این فن هوای خنک را به درون محفظه یخچال منتقل می کند. اگر پره های آن بشکند یا به علت برفک زیاد با آنها برخورد کند، صدای یخچال غیر عادی و بیشتر از همیشه خواهد بود.
به طور معمول محافظ یخچال را با بست و لرزه گیر به بدنه آن می بندند. این بست ها و لرزه گیرها در اثر مرور زمان ممکن است خراب شوند که موجب لرزیدن محافظ می شود که با ایجاد سر و صدا خواهد بود.

صداهای موتور یخچال

دلیل صدای یخچال ممکن است به موتور آن مربوط باشد که به شکل های زیر اتفاق می افتد:
در صورتی که صدا از بخش فریزر و از حد معمول بیشتر باشد، ممکن است موتور فن اوپراتور آن مشکل پیدا کرده باشد. البته این اشکال ممکن است خنک نشدن و طولانی شدن زمان یخ زدایی را به همراه داشته باشد. برای تشخیص این اشکال باید فریزر را بررسی کنید و بدنه محافظ را بیرون بیاورید. اگر روی موتور برفک وجود داشته باشد، ابتدا باید برفک ها را با دست بزدایید و بعد پروانه فن را به چرخش درآورید.
خراب شدن موتور فن کندانسور یکی از دلایل مهم سر و صدای یخچال به شمار می رود. این بخش با موتور اوپراتور و کندانسور به طور هم زمان کار می کند. از دیگر نشانه های خرابی این بخش می توان خنک نشدن، جمع شدن آب در زیر یخچال و همچنین خاموش و روشن شدن زیاد در طول روز اشاره کرد. در صورتی که این قطعه کثیف شود یا گرد و خاک بگیرد هم ممکن است صدای بلندی داشته باشد.

صداهای عادی یخچال

صدای یخچال به مرور زمان به یک مسئله عادی بدل می شود. آنها که به صدا حساس هستند ترجیح می دهند یخچالی داشته باشند که با صدای کمتری کارش را انجام دهد. آنها هم که حساسیتی به سر و صداها ندارند، برایشان فرقی نمی کند که یخچال با چه صدایی مشغول کار است. در هر حال، صداهای زیر ممکن است در حالت عادی از یخچال به گوش برسد:
صدای کلیک از جمله صداهایی است که مثل یخچال فریزر از کنترل دیفراست به گوش می رسد. در برخی از یخچال ها این صدا در اثر کنترل ترموستات است که یک بار در زمان شروع سیکل و یک بار هم در اتمام آن ایجاد می شود.
بعضی از یخچال ها هم صدایی مثل خرخر از خودشان در می آورند که به دلیل جریان گاز مبرد داخل لوله است. لوله ها معمولاً در پشت یخچال هستند.
شنیدن صدای گاه و بی گاه تق و تق نیز از یخچال عادی به شمار می رود. به این صدا در اصطلاح قولنج یخچال گفته می شود که در اثر جدا شدن لوله ها از فوم یا بی کیفیت بودن لوله ها یا فوم ایجاد می شود. لوله های درون یخچال را از طریق تزریق فوم بدنه ثابت نگه می دارند. انبساط و انقباض لوله ها به صدای تق و تق منجر می شود که گاهی در برخی از یخچال ها بیشتر هم به نظر می رسد.

محصولات پیشنهادی

یخچال ال جی ساید j267

یخچال ال جی ساید x257

یخچال ساید سامسونگ مدل rs50

علل دیگر صدای یخچال

صدای یخچال به موارد بالا محدود نمی شود. چکه کردن آب یکی دیگر از صدای های یخچال می باشد. اگر آب در داخل یخچال چکه نکرد بهتر است یک سز به سینی یخچال بزنید. احتمالا بخاطر ریختن آب در سینی آن باشد.
در صورتی که از یخچال صدای ویبره شنیده شود می تواند مربوط به لرزیدن یخچال باشد که در اثر تماس با کابینت یا سایر دستگاه ها ایجاد می شود، به همین دلیل آن را باید از بقیه وسایل و همچنین کابینت ها با کمی فاصله قرار داد.
یکی دیگر از صداهایی که ممکن است از یخچال شنیده شود صدای قل قل است که از طرف پایین و کنار کمپرسور ایجاد می شود. صدایی شبیه به جوش آمدن که به علت وجود روغن درون کمپرسور به وجود می آید.
در میان همه صداهایی که تا به حال به آنها اشاره شد، ممکن است صدایی شبیه تیک تیک هم در یخچال ایجاد شود. در صورتی که یخچال به خوبی سرما ندارد و هر از گاهی صدای تیک تیک می دهد، ممکن است کویل کندانسور آن کثیف شده باشد. وجود گرد و خاک در این بخش می تواند موجب این صدا شود.
از صدای های غیر عادی یخچال صدای، وز وز است. این صدا در اثر تماس وسایلی که داخل آن قرار دارد با بدنه اش ایجاد شود. در موارد بالا می توان جواب سوال دلیل صدای یخچال چیست؟ را پیدا کنید. چراکه از رایج ترین علل صدای یخچال موارد بالا می باشد.

دفتر مرکزی:08734245235
تلفن پشتیبانی: 09181762709
هفت روز هفته پاسخگوی شما هستیم.

دسته بندی براساس کالا

دسته بندی براساس برند

تلویزیون ال جی

برای خرید بهترین سری های تلویزیون ال جی در اندازه های مختلف کلیک کنید.