جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی چیست؟

دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی چیست؟

بلاگ, لباسشویی
سوالی که ممکن از برای هر شخصی که از ماشین لباسشویی اسفاده می کند، این است که دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی چیست؟ لباسشویی از لوازم برقی در خانه است که همه مصرف کننده ها دوست دارند در حین کار کمترین صدا از آن به گوش برسد. موتور برخی از ماشین ها با کمترین صدا کار می کند و برخی دیگر از مدل های ماشین لباسشویی بعد از کمی استفاده صدای بیشتری دارند. البته تمامی صدای های شندیده شده از ماشین لباسشوی مربوط به موتور آن نیست. صدای وزوز، تق تق، خر خر و جیر جیر از جمله صداهایی هستند که مصرف کننده ها ممکن است از لباسشویی خود بشنوند و گاهی این صداها آزاردهنده می شوند. برای این که بتوان این صداها را رفع کرد لازم است که گاهی از تعمیرکارهای ماهر کمک گرفته شود. در ادامه درباره دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی اطلاعات بیشتری آورده شده است.

انواع صداهای ماشین لباسشویی

یکی از دلایل صدای لباسشویی گرفتگی لوله آن می باشد. زمانی که به هر دلیلی راه لوله تخلیه بسته شود ممکن است باعث ایجاد سر و صدا شود. این مسئله ممکن است موجب ترکیدن لوله شود و به همین علت هم نباید آن را نشنیده گرفت. در صورتی که صدا از پمپ ماشین باشد، ممکن است چیزی در آن گیر کرده باشد. وارد شدن یک جسم در پمپ می تواند به آن آسیب جدی بزند. حتی در مواردی لازم است که پمپ دستگاه تعمیر یا تعویض شود.

صدای دیگری که از لباسشویی در حین کار کردن به گوش می رسد تق تق است که می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. این مسئله ممکن است در اثر برخورد لوله تخلیه با بدنه ماشین ایجاد شود یا در اثر خراب شدن موتور باشد. اگر ماشین لباسشویی بیشتر از ظرفیتش پر شود هم ممکن است صدای تق تق بدهد. اشکال در پولی قرقره، ساییده شدن بلبرینگ و گیر کردن شی ئی در موتور تخلیه می توانند از دلایل ایجاد این صدا باشند. در صورت آسیب دیدن موتور هم ممکن است ماشین تق تق کند.

جیر جیر کردن ماشین لباسشویی هم ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. اگر بیش از ظرفبت لباسشویی استفاده کنید ممکن است صدای جیر جیر دهد. وجود اشکال در لاستیک دور درب ماشین هم می تواند صدای جیر جیر را به وجود آورد. وجود اشکال در تسمه، بلبرینگ و شیر ورودی هم می تواند صداهای عجیبی را از ماشین لباسشویی به گوش برساند.  

اقدامات مصرف کننده ها برای رفع صدای ماشین لباسشویی

پیش از این که برای رفع سر و صداهای ماشین لباسشویی اقدامی صورت گیرد، باید دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی مشخص شود. برای برخی از آنها مصرف کننده خودش به شخصه می تواند اقدام کند. از جمله اقدام های مصرف کننده ماشین لباسشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابتدا باید از تراز بودن ماشین لباسشویی مطمئن شد. یکی از مهم ترین دلایل ایجاد سر و صدا تراز نبودن آن است.
 • در زمان انداختن لباس ها در داخل محفظه ماشین لباسشویی باید به دقت بررسی شوند تا در میان آنها کلید، سنجاق قفلی و دیگر اجسام سخت و فلزی نباشد.
 • پیش از این که لباس ها در محفظه گذاشته شوند خوب است که لاستیک دور آن و داخل محفظه از نظر وجود نداشتن اجسام خارجی که ممکن است از دفعه قبل باقی مانده باشند بررسی شود.
 • از دلیل دیگر صدای لباسشویی پر بودن بیش از اندازه آن می باشد. به همین دلیل مصرف کننده باید به میزان ظرفیت لباسشویی توجه ویژه داشته باشد تا لباس ها به شیشه کشیده نشوند و سر و صدا ایجاد نکنند.

اقدامات تعمیرکارها برای رفع صدای ماشین لباسشویی

 • اگر پمپ ماشین لباسشویی خراب شود، موجب ایجاد سر و صدا می گردد.
 • بالشتک قطعه ای در ماشین لباسشویی است که برای منتقل کردن قدرت موتور به کار می رود. بعد استفاده از عمر مفید لباسشویی ممکن است دچار فرسودگی شود. برای فرسودگی هم باید از تعمیر کار کمک گرفت.
 • کمک فنر ماشین لباسشویی برای جذب ارتعاشات محفظه کارایی زیادی دارد که از سر و صداهای این ماشین تا حد زیادی کم می کند. اگر این قطعه آسیب ببیند باید تعویض شود.
 • در برخی لباسشویی ها از چهار تسمه برای چرخش استفاده می شود. به دلیل این که جنس آنها از لاستیک است، در طول زمان کش می آیند. اگر این تسمه دچار خرابی شود موجب ایجاد صدا می گردد. برای رفع این مشکل چاره ای جز عوض کردن تسمه ها وجود ندارد.
 • اگر تسمه سالم باشد و هم چنان لباسشویی سر و صدا می دهد، ممکن است از خرابی موتور باشد. در مواردی ممکن است قابل تعمیر نباشد و تنها راه حل تعویض کامل آن باشد.
 • قطعه مهم دیگری که در ماشین لباسشویی وجود دارد بلبرینگ است که کارایی آن جلوگیری از تولید سر و صدای زیاد ماشین است. استفاده زیاد از ماشین و پر کردن محفظه لباسشویی بیش از حد مجاز و همچنین استفاده از مواد شوینده بی کیفیت می تواند موجب آسیب دیدن این قطعه شود.
محصولات پیشنهادی

لباسشویی ال جی 4V9 کیلویی 12

لباسشویی ال جی 4v5

ماشین لباسشویی ال جی 4v5

ماشین لباسشویی ال جی مدل 2j3

ماشین لباسشویی ال جی مدل 2j3

دیگر اقدامات لازم

یکی از مهم ترین اقدامات لازم برای جلوگیری از ایجاد سر و صدای زیاد لباسشویی استفاده درست از آن است. استفاده اصولی از آن می تواند تا حد چشمگیری به بالا رفتن عمر این ماشین کمک کند:

 • برای برقراری تعادل در ماشین لباسشویی هرگز یک تکه لباس و در واقع تعداد لباس کم را در داخل آن نشویید.
 • برای تراز کردن ماشین لباسشویی می توانید از پیچ های پایه های آن استفاده کنید.
 • بهتر است لباس هایی را که از جنس الیاف مصنوعی هستند در داخل ماشین لباسشویی نشویید. به دلیل این که با تولید پرز در حین شست و شو می توانند کار ماشین را دچار اختلال کنند.
 • اگر فکر می کنید هرچه بیشتر شوینده بریزید و لباس تمیز تر می شود، سخت در اشتباهید. این کار می تواند عملکرد ماشین را مختل کند. مواد شوینده اضافی ممکن است در زیر لگن آن رسوب کنند و به مرور زمان به ایجاد سر و صدا منجر شوند.
 • لازم است که فیلتر ماشین لباسشویی هر از چند گاهی از نظر تمیزی بررسی شود. تمیز نبودن این قطعه می تواند کار تخلیه آب را مختل کند.
 • استفاده از محافظ خوب باعث جلوگیری از آسیب نوسانات برق به لباسشویی می شود. امیدوارم پاسخ سوال دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی چیست؟ را پیدا کرده باشید.
دفتر مرکزی:08734245235
تلفن پشتیبانی: 09181762709
هفت روز هفته پاسخگوی شما هستیم.

دسته بندی براساس کالا

دسته بندی براساس برند

تلویزیون ال جی

برای خرید بهترین سری های تلویزیون ال جی در اندازه های مختلف کلیک کنید.