جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دلیل یکسره کار کردن یخچال چیست؟

دلیل یکسره کار کردن یخچال

بلاگ, یخچال

دلیل یکسره کار کردن یخچال می تواند عوامل متعددی باشد. به طور معمول، موتور یک یخچال سالم مدام کار نمی کند و تنها در دوره های زمانی و فواصل مشخص صدای آن به گوش می رسد. البته این مسئله به دمای محیط و درجه یخچال نیز بستگی دارد. موتور یخچال در طول شبانه روزی در حال روشن و خاموش شدن است. در صورتی که تنظیم دمای فضای درون این وسیله مختل شود، کمپرسور در پی جبران آن بر می آید. یعنی مجبور می شود در دوره های زمانی طولانی تر کار کند. کمتر خاموش می شود و در مواقعی که مشکل جدی باشد به طور مدام و یکسره کار می کند. این مشکل می تواند موتور یخچال را ته فشار قرار دهد و بهتر است در اولین فرصت برای پیدا کردن دلیل و رفع ‌آن اقدام شود.

طرز کار موتور یخچال

پیش از این که بدانیم دلیل یکسره کار کردن یخچال چیست، باید درباره کارکرد موتور آن اطلاعات کسب کرده شود. زیرا موتور مهم ترین قطعه در این وسیله برقی است و مسئولیت سرمازایی را برعهده دارد. موتور دارای دو قسمت است و یک قسمت آن موتور الکتریکی تک فاز است و قسمت دیگر آن اجزای مکانیکی آن مانند میل لنگ، پیستون و سوپاپ ها هستند. فرآیند کار این قطعه با چرخش دورانی میل لنگ شروع می شود. این چرخش موجب بالا و پایین شدن پیستون ها می شود و کار آن بی شباهت به تلمبه نیست. با باز و بسته شدن سوپاپ ها گاز داخل لوله ها و سیلندر می چرخد. گاز به طور مرتب از لوله ها کشیده می شود و با فشار وارد لوله های موتور می شود. این گاز مدام در حال حرکت است و همین مسئله است که کار سرماسازی را انجام می دهد.

چند دلیل کار کردن بی وقفه موتور یخچال

دلیل یکسره کار کردن یخچال می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • خرابی کمپرسور می تواند یکی از این دلایل باشد. در صورتی که کمپرسور خوب کار کند، یخچال به شکل خودکار خاموش و روشن می شود. خوب کار نکردن آن، روشن و خاموش شدن را مختل می کند. خرابی این بخش می تواند به دلیل خراب شدن سیم پیچ باشد که موجب ضعیف کار کردن این بخش می شود.
 • خرابی اوپراتور یخچال هم یکی دیگر از دلایل کار کردن یکسره موتور یخچال است. اوپراتور وظیفه تولید سرما را بر عهده دارد. موتور اپراتور را در بخش فریزر جاسازی می کنند و حرکت و سر و صدای آن قابل حس است. اگر این بخش خراب شود، تولید هوای سرد در یخچال دچار مشکل می شود. این کمپرسور است که برای جبران تولید سرما مجبور می شود یکسره کار کند.
 • خرابی دیفراست هم مهم است که این بخش به یک تایمر مجهز است. نقش تایمر آن برفک زدایی است. در یخچال های مدل جدید به جای آن یک مدار حالت جامد برای تنظیم چرخه زدایی به کار برده می شود. عملکرد تایمر شبیه یک ساعت است و زمان کارکرد یخچال را کنترل می کند. وقتی تایمر خوب کار نکند کار یخچال دچار مشکل می شود که یکسره کار کردن موتور را به دنبال دارد. خراب شدن المنت دیفراست هم همین مشکل را ایجاد می کند.
 • خرابی کندانسور یخچال را هم می توان یکی از این دلایل به شمار آورد. کندانسور همان لوله های باریک و موازی در پشت این دستگاه است که یک مبدل حرارتی محسوب می شود. کثیف بودن کندانسور و کویل ها نیز نباید از نظر دور بماند که تبادل گرما میان فضای درون یخچال و محیط به شکل صحیح انجام نمی شود.

دیگر دلایل کار کردن یکسره موتور یخچال

دلیل یکسره کار کردن یخچال تنها به موارد بالا محدود نمی شود. از دیگر این دلایل می توان به موارد دیگر اشاره کرد:

 • خرابی ترموستات یخچال می تواند کارکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد. ترموستات سنسوری است که کار آن تنظیم دمای درجه یخچال با دمای واقعی درون آن است. اگر دما کم یا زیاد باشد، هیتر دیفراست و برد یخچال اقدام های ضروری را برای خاموش یا روشن بودن کمپرسور انجام می دهد. در صورتی که ترموستات خراب باشد، هیتر یخچال برفک را تشخیص نمی دهد و برفک هایی که در این وسیله می مانند موجب می شوند کمپرسور مدام کار کند.
 • خرابی برد یخچال هم اهمیت زیادی دارد. این قطعه به بخش های مختلف یخچال فرمان می دهد. فرمان خاموش یا روشن بودن موتور را برد صادر می کند. این بخش مثل مغز است و در صورت بروز کوچک ترین مشکل در این بخش ارسال فرمان ها متوقف می شود.
 • از آنجا که فن سرما را در یخچال به چرخش در می آورد، خراب شدن این قطعه نیز می تواند در کار کردن یکسره آن مؤثر باشد. در صورتی که یخچال خیلی پر شده باشد یا با ایراد پیدا کردن این قطعه دمای یخچال پایین نمی آید. ترموستات هم پیامی برای خاموش شدن کمپرسور نمی فرستد و مدام کار می کند.

کم بودن گاز در یخچال هم یکی دیگر از این دلایل به شمار می رود. به این ترتیب، یخچال به خوبی سرد نخواهد شد و کمپرسور باید یکسره کار کند. برای رفع آن باید برای نشت یابی اقدام شود.

چند دلیل ساده کار کردن موتور یخچال

دلیل یکسره کار کردن یخچال را می توان با کمی دقت به بدنه فیزیکی آن نیز متوجه شد که عبارت اند از:

 •   خرابی لاستیک درب آن می تواند موجب شود که هوای گرم به محیط آن وارد شود و موجب کار کردن مدام کمپرسور شود.
 •    اگر درب یخچال هم خراب باشد باز هم همین اتفاق می افتد و برای جبران دمای یخچال کمپرسور چاره ای جز مدام کار کردن ندارد.
 •     در صورتی که درب یخچال زیاد باز و بسته شود به همین منوال موتور یخچال برای خنک نگه داشتن دمای آن مجبور می شود بیشتر کار کند.
 • گرمای محیط نیز می تواند منجر به همین پیامد مدام کار کردن موتور یخچال شود.
 •      گذاشتن غذای گرم در یخچال هم می تواند تنظیم دمای یخچال را به هم بریزد.
دفتر مرکزی:08734245235
تلفن پشتیبانی: 09181762709
هفت روز هفته پاسخگوی شما هستیم.

دسته بندی براساس کالا

دسته بندی براساس برند

تلویزیون ال جی

برای خرید بهترین سری های تلویزیون ال جی در اندازه های مختلف کلیک کنید.