جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
مصرف برق کولر آبی

مصرف برق کولر آبی

بلاگ

پنکه زمینی و سقفی، کولر آبی و انواع کولرهای گازی از پرکاربردترین لوازم خنک کننده در ساختمان های مسکونی و همچنین تجاری هستند. کولرهای آبی در محیط هایی که سطح رطوبت هوا زیاد نباشد کاربرد دارند. این وسیله خنک کننده در کشور ما استفاده گسترده ای دارد و در شهرهای زیادی جای خود را پیدا کرده است. مصرف برق کولر آبی در مقایسه با بسیاری از لوازم برقی بسیار کم است و استفاده از آن در هر محیطی صرفه اقتصادی زیادی دارد. این مسئله در روزهای بسیار گرم که وسیله خنک کننده باید به صورت مدام روشن باشد اهمیت بیشتری پیدا می کند. 

کولر آبی و رطوبت هوا

مصرف برق کولر آبی برای کاربران مهم است. هر چقدر که رطوبت کمتر باشد، سیستم های خنک کننده عملکرد بهتری دارند و مصرف برق نیز کمتر خواهد شد. کولرهای آبی جریان ثابتی از هوای مطبوع را به وجود می آورند. هوای خنک با استفاده از فیلتری که پدهای مرطوب دارد در کولرهای آبی به گردش در می آید. این هوا در سراسر محیط منتشر می شود. این خنک کننده به جای خارج کردن رطوبت از هوا و جایگزین کردن هوای گرم با خنک، هوا را خنک می کند و بعد بر رطوبت هوا می افزاید.

 

این کولرها کارکرد بسیار خوبی در محیط هایی که هوا خشک است دارد. در مناطقی که رطوبت هوا کم است هم می توان آنها را به کار گرفت. در شهرهای شمالی و جنوبی کشور که در سواحل دریا هستند، کولرهای گازی انتخاب های مناسب تری هستند.  

کولرهای آبی در مقایسه با کولرهای گازی

مصرف برق کولر آبی در مقایسه با کولر گازی بسیار کمتر است. این کولرها تا ۷۵ درصد کمتر برق مصرف می کنند. تنها برق ۱۲۰ ولتی لازم است و برای کارکرد آنها مدارهایی با آمپر بالا کارایی ندارند. آنها را می توان در قسمتی از محیط به یک پریز وصل کرد. قیمت این کولرها نصف قیمت کولرهای گازی است. نصب آنها نیز با هزینه کمتری انجام می شود. این کولرها به کانال کشی های کمی نیاز دارند و حتی سیستم های بزرگ هم با یک مجرای کوتاه می توانند هوای خنک را در محیط انتشار دهند.

 

در صورتی که سیستم های کانال هوا از پیش نصب شده باشند، از هزینه ها کاسته خواهد شد. زیرا سیستم خنک کننده کولرهای آبی می توانند از همان کولرها استفاده کنند. مراحل نصب سیستم های کوچک تر آسان تر است و حتی در پنجره ها هم قابل نصب اند. فن بخش اصلی کولرهای آبی است که در مقایسه با پمپ مصرف بالاتری دارد. مصرف برق کولرهای گازی به علت عملکرد کندانسور و کمپرسور بالا است. 

واحد مصرف برق کولر آبی

مصرف برق کولر آبی با وات قابل محاسبه است. از این واحد اندازه گیری می توان برای تخمین هزینه های برق استفاده کرد. روی وسایل برقی مثلاً لامپ ها عدد وات نوشته می شود و یک لامپ ۶۰ واتی به طور حتم از یک لامپ ۱۰۰ واتی برق کمتری مصرف می کند. کولرهای گازی به طور معمول حدود ۱۲۰۰ وات برق مصرف می کنند. اما یک کولر آبی به طور متوسط تنها بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ وات مصرف برق دارد.   

 

می توان آمپر را به وات نیز تبدیل کرد. مثلاً هر آمپر مساوی با ۱۰۰ وات است. اگر کولر آبی ۷۰۰ وات برق مصرف کند، در دور کُند به آمپر عددی حدود ۱.۷ می شود و در دور تند به عدد ۳.۲ هم می رسد. می توان با در نظر گرفتن ولتاژ ورودی که معادل برق شهری و همان عدد ۲۲۰ ولت است، مصرف برق را محاسبه کرد. 

کاهش مصرف برق در کولرهای آبی

مصرف برق کولر آبی را می توان با روش ها و ترفندهایی کاهش داد. با استفاده از سایه بان از گرم شدن آب داخل کولر آبی جلوگیری می شود. در صورتی که آب گرم شود، به موتور کولر فشار بیشتری وارد می شود و هم زمان مصرف برق هم بالاتر می رود.

 

انتخاب یک کولر در اندازه مناسب برای محیط مورد نظر اهمیت زیادی دارد. در واقع، این انتخاب باید با توجه به متراژ باشد. هر چه ظرفیت دستگاه بیشتر باشد، مصرف برق آن نیز بیشتر خواهد شد. برای این کار می توان از افراد متخصص کمک گرفت و کولر گازی متناسب با محیط خود را خرید کرد. داشتن برچسب انرژی هم یکی از نکاتی است که در زمان تهیه کولر آبی نباید از نظر دور بماند. هر چه مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد، یعنی مصرف آن پایین تر است. سرویس کردن کولرهای آبی به طور منظم می تواند در کارکرد کلی آنها بسیار اثرگذار باشد. 

روش های کاهش مصرف برق

روش های دیگر کاهش مصرف برق کولر آبی عبارت اند از:

·        کولرهای آبی را باید متناسب را اقلیم جغرافیایی محل خریداری کرد. باید میانگین درجه حرارت هوا در فصل های مختلف را بررسی کرد و باید رطوبت آن را سنجید. 

·        کانال کشی کوتاه تر مصرف برق را کم می کند و به این ترتیب فشار جریان هوا بالاتر است و کارکرد بهتری خواهد داشت. در صورت طولانی بودن فشار جریان کمتر می شود و مصرف برق بالا می رود.

·        استفاده از پوشال ها و پدهای سلولوزی مناسب می تواند عملکرد کولرها را بهتر کند.

·        برای کولر آبی درجه مناسبی باید انتخاب شود. در محیط بزرگ خوب است که از کولرهایی با ترموستات های معمولی استفاده شود. درجه کولر آبی باید روی دور کُند باشد تا تغییر دما یکنواخت انجام شود.

·        عایق بندی یکی از راه های حفظ دمای محیط است. پنجره های دوجداره می تواند در کارکرد کولر آبی مؤثر واقع شود.

 

·        اگر کولر آب در جای مناسبی قرار داده شود و زیر نور آفتاب نباشد، کارکرد بهتری خواهد داشت. 

دفتر مرکزی:08734245235
تلفن پشتیبانی: 09181762709
هفت روز هفته پاسخگوی شما هستیم.

دسته بندی براساس کالا

دسته بندی براساس برند

تلویزیون ال جی

برای خرید بهترین سری های تلویزیون ال جی در اندازه های مختلف کلیک کنید.