جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ماشین ظرف شویی چطور کار می کند؟

ماشین ظرف شویی چگونه کار می کند ؟

بلاگ, ظرف شویی

اساسا ماشین ظرفشویی رباتی است که ظروف کثیف را تمیز و آبکشی می کند. انسان‌ها باید ظرف‌ها را بار کنند، مواد شوینده اضافه کنند، چرخه‌های شستشوی مناسب را تنظیم کنند و آن را روشن کنند، اما ماشین ظرفشویی به تنهایی یک سری عملکرد را انجام می‌دهد. یک ماشین ظرف شویی:

 

  • آب اضافه می کند
  • آب را تا دمای مناسب گرم می کند
  • به طور خودکار مخزن مواد شوینده را در زمان مناسب باز می کند
  • آب را از طریق بازوهای اسپری شلیک می کند تا ظروف تمیز شوند
  • آب کثیف را تخلیه می کند
  • آب بیشتری روی ظروف اسپری می کند تا آنها را بشویید
  • دوباره خودش را تخلیه می کند
  • اگر کاربر آن تنظیم را انتخاب کرده باشد، هوا را برای خشک کردن ظروف گرم می کند

عملکرد ماشین ظرف شویی

ماشین های ظرفشویی خود را کنترل می کنند تا مطمئن شوند همه چیز به درستی کار می کند. یک تایمر (یا یک کامپیوتر کوچک) طول هر چرخه را تنظیم می کند. حتی برخی از ماشین های ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که می توانند کثیف بودن آب خروجی از ظروف را تشخیص دهند. وقتی آب به اندازه کافی شفاف است، ماشین ظرفشویی می داند ظروف تمیز هستند.

اگرچه ماشین های ظرفشویی ضد آب هستند، اما در واقع با آب پر نمی شوند. فقط یک لگن کوچک در پایین پر می شود. در آنجا، عناصر گرم کننده آب را تا 155 درجه فارنهایت (68 درجه سانتیگراد) گرم می کنند و در عین حال در مواد شوینده مخلوط می شوند.

هنگامی که شستشو و آبکشی تمام شد، آب دوباره به حوضچه تخلیه می شود، جایی که پمپ آب را از ماشین ظرفشویی خارج می کند.

مرحله نهایی در چرخه شستشو اختیاری است – چرخه خشک کردن. المنت حرارتی در پایین ماشین ظرفشویی هوای داخل را گرم می کند تا به خشک شدن ظروف کمک کند. برخی از افراد برای صرفه جویی در مصرف انرژی اجازه می دهند بدون گرما خشک شوند.

ماشین های ظرفشویی از نظر مکانیکی خیلی پیچیده نیستند. در بخش بعدی نگاهی به قسمت های اصلی ماشین ظرفشویی اولیه خواهیم داشت.

مکانیسم کنترل ماشین ظرف شویی

مکانیزم کنترل در داخل درب پشت صفحه کنترل قرار دارد. بسیاری از واحدها از یک سیستم الکترومکانیکی ساده استفاده می کنند: یک تایمر تعیین می کند که هر قسمت از چرخه چقدر طول می کشد و عملکرد مناسب را در زمان مناسب فعال می کند (مانند عملکردهای پخش کننده مواد شوینده، اسپری شستشو و تخلیه). واحدهایی که گرانتر هستند ممکن است یک سیستم کنترل کامپیوتری داشته باشند. واحدهای مدرن همچنین دارای یک قفل درب هستند که برای کارکرد واحد باید بسته شود. برخی نیز دارای قفل ایمنی کودک هستند.

شیر ورودی آب

این جایی است که آب منبع آب خانه وارد ماشین ظرفشویی می شود. این شیر که در داخل ماشین ظرفشویی نصب شده، باز و بسته می شود تا در طول یک چرخه، مقدار مناسب آب وارد شود. هنگامی که شیر باز می شود، فشار آب، آب را به داخل دستگاه هدایت می کند.

پمپ گردش آب

یک موتور الکتریکی پمپ گردش آب را تغذیه می کند. در طول چرخه شستشو، پمپ آب را وارد بازوهای اسپری می کند. در طول چرخه تخلیه، پمپ آب را به داخل شیلنگ تخلیه هدایت می کند. مجموعه پمپ در زیر حوضچه، در مرکز ماشین ظرفشویی نصب شده است.

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

از صابون ظرفشویی معمولی استفاده نکنید. کف از ماشین ظرفشویی سرریز می شود.

ماشین ظرفشویی را بیش از حد بار نکنید. باید فضایی را برای اسپری کردن جت های آب روی ظروف بگذارید.

کثیف ترین قسمت ظروف را به سمت جت های اسپری که معمولاً از مرکز می آیند، قرار دهید.

اقلام فولاد ضد زنگ و نقره (یا صفحه نقره) را با هم مخلوط نکنید. قرار دادن دو نوع مختلف فلز در تماس در یک محیط مرطوب یک دستور العمل عالی برای خوردگی یا سوراخ شدن است.

سعی کنید کاسه ها، قاشق ها و سایر ظروف با شکل های یکسان را از هم جدا نگه دارید. در غیر این صورت، آنها تمایل به لانه سازی با هم دارند و آب نمی تواند به تمام قسمت های ظرف برسد.

چوب، چدن، ظروف چینی خوب، کریستال یا ظروف نقاشی شده با دست را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. این وسایل را با دست بشویید.

از ماشین ظرفشویی در ساعاتی از روز که فشار آب زیاد است مانند اواخر شب استفاده کنید. اگر از آب زیادی برای چیز دیگری مانند شستن لباس استفاده نکنید، ماشین ظرفشویی بهتر تمیز می شود.

اگر خانه شما آب سختی دارد، کمی بیشتر از مواد شوینده استفاده کنید.

برای جلوگیری از ایجاد لکه و کمک به خشک شدن سریع ظروف از یک مایع آبکش استفاده کنید.

پلاستیک ها را روی قفسه پایین قرار ندهید، به خصوص اگر از چرخه خشک کردن گرم استفاده می کنید. عنصر گرمایش می تواند برخی از پلاستیک ها را ذوب کند.

ظروف را از قبل تمیز نکنید. ماشین های ظرفشویی در واقع به تکه های غذایی که به ظروف کثیف می چسبند برای حفظ سطح pH مناسب در داخل ماشین ظرفشویی وابسته هستند. با این حال، قطعات بزرگ باید در زباله ها خراشیده شوند.

مواد شوینده

 یکی از نکات مهم در هنگام کار با ماشین ظرفشویی، مواد شوینده است. مواد شوینده رسوبات معدنی یا سختی آب را خنثی می کنند. آنها حاوی حلال‌هایی هستند که به حل شدن غذا کمک می‌کنند، مواد ساینده‌ای دارند که تفاله‌های گیر کرده را پاک می‌کنند و به راحت‌تر لیز خوردن غذا از روی ظروف کمک می‌کنند.

شما نمی توانید از هر ماده شوینده ای در ماشین ظرفشویی استفاده کنید. فقط شوینده هایی که مخصوص ماشین های ظرفشویی فرموله شده اند کار می کنند. سایر شوینده ها می توانند به ظروف آسیب برسانند یا آنقدر کف ایجاد کنند که ماشین ظرفشویی سرریز شود. کدام ماده شوینده را انتخاب کنید – قرص، پودر یا ژل – واقعاً بر اساس ترجیح شخصی است. نشان داده نشده است که یک نوع بهتر از نوع دیگر تمیز می شود. فقط مطمئن شوید که ماده شوینده تازه است – کمتر از دو ماه از عمر آن – در غیر این صورت تمیز نمی شود.

حوض و قفسه

مدل‌های پایین‌تر ماشین ظرفشویی دارای حوض‌های پلاستیکی هستند، در حالی که برخی از واحدهای با قیمت متوسط و بالا دارای حوض‌های فولادی ضد زنگ هستند. در مدل‌های ارزان‌تر، تکه‌های غذا در فیلتری ته نشین می‌شوند که باید به طور مرتب به صورت دستی تمیز شوند. مدل‌هایی که گران‌تر هستند، فیلترهای خود تمیز شونده دارند و برخی از آنها دارای آسیاب‌های کوچکی هستند که تکه‌های بزرگ را خرد می‌کنند تا با آب کثیف تخلیه شوند.

قفسه های ظروف دارای تنظیمات مختلفی هستند. هرچه هزینه بیشتری برای ماشین ظرفشویی بپردازید، با قفسه های جمع شونده، قلاب های تاشو، قفسه های اضافی و قفسه های قابل جابجایی برای بارگیری در خارج از ماشین، انعطاف و قابلیت تنظیم بیشتری خواهید داشت. اگر ظروف بزرگ یا عجیبی دارید که مرتباً آنها را می شویید، آنها را به فروشگاه لوازم خانگی ببرید تا مطمئن شوید که با قفسه ها مناسب هستند.

امکانات اضافی

وسایل برقی امروزی هر روز هوشمندتر و کارآمدتر می شوند، با ارتقاءهای گذشته که اکنون حتی در مدل های ارزان قیمت نیز استاندارد هستند. یک مثال: اکنون اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای حسگر خاک هستند که با تشخیص میزان کثیف بودن ظروف شما و تنظیم زمان شستشو و مقدار آب، در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند. سایر گزینه های صرفه جویی در مصرف انرژی شامل چرخه های نیمه بار و شستشوی سریع است.

مدل‌های گران‌تر دارای اتصال WiFi هستند که به شما امکان می‌دهد دستگاه خود را از طریق تلفن هوشمند خود کنترل کنید. شما نه تنها می توانید ماشین ظرفشویی خود را از راه دور روشن کنید، بلکه زمان چرخه باقیمانده را نیز بررسی کنید، دکمه ها را قفل کنید (اگر بچه های کوچکتر در خانه باشند)، و زمانی که کمک آبکشی شما کم است یا نشت احتمالی وجود دارد، هشدار دریافت کنید. حتی می توانید ماشین ظرفشویی خود را طوری برنامه ریزی کنید که فقط زمانی که مصرف انرژی محلی کم است کار کند، که ممکن است در هزینه شما صرفه جویی کند. سایر ویژگی‌های جدیدتر شامل قفسه باریک و سوم برای وسایل بزرگ و تخت است. جت بطری برای تمیز کردن بهتر بطری های کودک و بطری های آب؛ و قفسه هایی که می توانید هم بالا و هم پایین حرکت کنید.

عیب یابی

مشکلی که اکثر مردم در ماشین ظرفشویی با آن مواجه هستند، ناتوانی ساده در تمیز کردن ظروف است. ممکن است مواد غذایی گیر کرده یا مواد شوینده باقی مانده باشد. مشکل فشار آب ممکن است مقصر باشد. ممکن است نیاز به تعویض دریچه ورودی آب داشته باشید. یکی دیگر از مشکلات رایج تجمع مواد معدنی است. اگر خانه شما دارای آب سخت است، تجمع مواد معدنی می تواند جت های آب را مسدود کند. هر جت را با یک سیم یا سنجاق پاک کنید و ماهی یک بار مقداری سرکه را در ظرف شوینده خالی کنید.

سوالات متداول ماشین ظرفشویی

آیا ماشین ظرفشویی ارزش خریدن دارد؟

ماشین ظرفشویی به دلیل کارایی که دارد، از نظر هزینه و مصرف انرژی، ارزش خرید دارد. آنها برای خانواده های پرجمعیت و فضاهای اداری ضروری هستند. اگر تعداد افراد زیادی در خانه خود ندارید، ممکن است به جای آن به یک ماشین ظرفشویی دو کشوی علاقه مند شوید.

چگونه ماشین ظرفشویی انتخاب کنم؟

یک ماشین ظرفشویی خوب باید ظرفیت واحد بالایی برای جابجایی بسیاری از ظروف و ظروف بزرگ داشته باشد. همچنین باید به دنبال چرخه های شستشوی تخصصی مانند «شستشو و نگه داشتن»، «شستشوی سریع»، «عفونی کردن» و «ظریف» باشید. در نهایت، باید به مصرف انرژی دستگاه نگاه کنید.

ماشین ظرفشویی قابل حمل چگونه تخلیه می شود؟

شما می توانید ماشین ظرفشویی های قابل حمل را با ابزاری به نام «یک جفت» که می تواند به شیر آشپزخانه مجهز شود، تخلیه کنید. یونیکول دارای دو شیلنگ یکی برای ماشین ظرفشویی و دیگری برای سینک است.

آیا ماشین ظرفشویی قابل حمل به خوبی ماشین ظرفشویی توکار کار می کند؟

ماشین ظرفشویی های قابل حمل می توانند برای خانه های کوچکتر تمیز کنند. با این حال، ظرفیت واحد برای ماشین ظرفشویی قابل حمل کمتر از ماشین ظرفشویی داخلی است و محدودیت های واضحی وجود دارد. آنها ممکن است انتخاب خوبی برای خانواده هایی باشند که خانه خود را اجاره می کنند.

دفتر مرکزی:08734245235
تلفن پشتیبانی: 09181762709
هفت روز هفته پاسخگوی شما هستیم.

دسته بندی براساس کالا

دسته بندی براساس برند

تلویزیون ال جی

برای خرید بهترین سری های تلویزیون ال جی در اندازه های مختلف کلیک کنید.